EN

Interview s CEO

Je výnimočný lídrom a vizionárom vo svete technológií. Jeho vášeň a odhodlanie viedli k založeniu spoločnosti FUNCTU v roku 2000 a odvtedy sa stal významnou postavou v oblasti vývoja aplikácií s umelou inteligenciou, virtuálnej reality a inovatívnych IT riešení. S jeho vedením a výnimočnými schopnosťami spolupráce sa FUNCTU stala lídrom na trhu, ktorý poskytuje špičkové technologické riešenia pre firmy a vývojárov. Dnes na rovinu s Jurajom Andraščíkom.

Juraj, mohol by si sa v krátkosti predstaviť čitateľom sabinovského spravodajcu?

Študoval som dizajn v austrálskom Sydney, kde som založil svoju firmu FUNCTU a drzo klopal na dvere firiem, postupne budoval svoj tím a sieť klientov. Som autorom sochy Sabíny a sochy Oscara v Sabinove.

Aké sú niektoré z najväčších úspechov, ktoré ste s FUNCTU dosiahli?

Vďaka talentovanému tímu sme pracovali pre Microsoft na predinštalovanej aplikácii pre ich zariadenia, vyhrali sme tender pre 3D multimediálnu kampaň francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Naše autorské produkty získali ocenenie Najlepšia inovácia na Slovensku od Ministerstva dopravy. Ako jediní Slováci sme víťazmi MTV Game Awards za najlepšiu browser aplikáciu. Môj dizajn Alumined je v trvalej expozícii Slovenského múzea dizajnu a v zbierkovom fonde štátneho múzea. Pracovali sme priamo pre Porsche, Disney, Electronic Arts, T-Systems na rôznych zákazkách. Naša aplikácia sa vyšplhala do TOP10 v kategórii v Google Play. V roku 2015 som ako CEO FUNCTU získal ocenenie Forbes 30/30 v téme Slováci so svetovým potenciálom.

Ako hodnotíš svoje pôsobenie v rodnom meste Sabinov?

Vďaka internetu som nemusel odísť do zahraničia ani do Bratislavy, ale mám tú česť si užívať mystické rodisko. Vyskúšal som žiť v Austrálii a na jeden rok sme skúsili život v Španielsku, ale domov je domov. Od Sabinova som dostal Cenu mesta v roku 2014 a túto vrátenú lásku od mesta si cením. Vytvoril som tu dve sochy, spolu v spolupráci s MsKs sme zorganizovali v minulosti exteriérové výstavy. Naše základné školy občas navštevujú FUNCTU, kedy sa snažíme pôsobiť ako inšpirácia. Uprednostňujeme lokálnych géniov a aj vďaka regionálnej polohe  plníme zákazky nielen pre svetových, ale aj pre lokálnejších klientov ako napríklad Umakov, Nidum, Asko, Mirad, Noves a pod.

Ako vyzerá váš typický pracovný deň vo FUNCTU?

Dni trávim vo FUNCTU premýšľaním a tvorbou medzi počítačmi, robotmi a úžasnými inteligentnými ľuďmi. Vôbec niesme vážni, práve naopak, máme toľko humorných dialógov, že sa vraciam domov vyrehotaný. Začíname deň vo Fitku, dúfam, že nám to vydrží!

Aké sú pracovné princípy vo FUNCTU?

Jediné, čo je dôležité a čomu sa venujem, je budovanie vnútornej motivácie v ľuďoch. Keď horí vnútorný plameň chcenia, všetko ostatné príde samo. Ľudia vo FUNCTU pracujú kedy chcú, prichádzajú do kancelárií kedy chcú, ale pracujú a naozaj chodia, lebo chcú. Prijímame "Uomo Universale", teda širokospektrálnych kreatívno-technologických ľudí. Špecializácia už vďaka AI nebude mať také silné miesto vo svete. Funkťáci nie sú riadení, ale uvažujú autonómne. Nesledujeme cieľ, ten príde sám. Počas vývoja sledujeme, ako sa cíti klient nášho klienta.

Ako zabezpečujete spokojnosť a motiváciu vašich zamestnancov?

Sledujem, či majú ľudia vo FUNCTU dosť peňazí na pekný život a či je práca harmonická. Máme vnútornú transparentnú ekonomiku, takže všetci držíme kormidlo a všetci sledujú cestu pred nami. FUNCTU na mne nezávisí, som nahraditeľný a moje slovo nie je autoritatívne. Naše kroky a všetky naše dáta sleduje umelá inteligencia, s ktorou sa radíme celý deň cez nami vytvorenú aplikáciu šitú nám na mieru, kde nalievame čísla a kontext o našich zákazkách a riadenom toku financií.

Aké projekty sú momentálne pre FUNCTU najdôležitejšie?

Vyprofilovali sme sa na lídrov v oblasti 3D konfigurátorov pre rôzne firmy. Predstavte si, že ako užívateľ si v prehliadači vizuálne nakonfigurujete dom, prsteň, zábradlie, garáž alebo veľkú oslavu a takto si všetko objednáte. To výrazne podporuje predaj našich klientov. Takisto máme objednávky na rôzne mobilné aplikácie, napríklad pre známeho automobilového predajcu PK Auto pracujeme na pekných prehľadoch predajov tiež s vyhodnotením cez umelú inteligenciu. Vyvíjame tiež umelú inteligenciu pre zváracie robotické ramená. Robotika je oblasť do ktorej vstupujeme ako softvérová spoločnosť, konkrétne nahradzovanie zváračov už aj v malej sériovej výrobe. Máme aj dve zákazky virtuálnej reality, jedna je vzdelávacia a druhá slúži na predaj nehnutelností tak, že kupujúci sa prechádza po dome akoby tam skutočne bol.

Aké sú plány spoločnosti FUNCTU do budúcnosti, pokiaľ ide o rozšírenie svojej práce a expandovanie na nové trhy?

Naša práca nie je prácou, ale sebarealizáciou. Robíme to, čo je nám prirodzené, a to skúmať, vyvíjať, používať pri tom výhradne najnovšie technológie, uplatňovať ich do života ľudí a pritom sa tešiť z naplneného života. To nás prirodzene vedie k expanziám a spolupráci so svetom a s rôznymi krajinami, kde pracujeme od začiatku. Je nás momentálne okolo 20. Nemáme primárnu ambíciu pažravo rásť a stať sa korporátom, v polohe rýchlo pohyblivých prieskumníkov totiž nikdy nestratíme pozornosť, zvedavosť, dynamiku a teda aj úžas. Bola to náročná cesta. Podnikám vášnivo a dobrodružne a týchto ciest cieľov sa dotýkam každý deň so všetkým, čo život prináša.